Olanda se califică în optimi după ce a învins Austria, scor 2-0

Olanda s-a calificat în optimile de finală ale turneului final al Campionatului European după ce a învins, joi, la Amsterdam, cu scorul de 2-0 (1-0), reprezentativa Austriei.

block_5efefd6166899.jpgbr />

Olanda s-a calificat în optimile de finală ale turneului final al Campionatului European după ce a învins, joi, la Amsterdam, cu scorul de 2-0 (1-0), reprezentativa Austriei, în etapa a II-a Grupei C a competiţiei.

Echipa Olandei a făcut un nou meci bun, s-a impus prin golurile marcate de Memphis Depay (11 - penalty) şi Denzel Dumfries (67), şi-a asigurat calificarea în optimile de finală, dar şi câştigarea grupei, indiferent de rezultatul meciului cu Macedonia de Nord.

Primele 10 minute nu au adus niciun eveniment semnificativ, însă dacă olandezii nu au putut fi periculoși, austriecii s-au asigurat că îi vor ajuta pe adversari. În minutul 10 Dumfries a ajuns primul la minge în fața lui Alaba, însă fostul jucător al lui Bayern alege să facă un fault inutil puțin în interiorul careului. După verificarea VAR, penalty-ul a fost acordat iar Memphis Depay a transformat fără probleme pentru a deschide scorul.

Olanda şi-a dublat avantajul în min. 67, când Mallen, abia intrat, a fost lansat de la centrul terenului de Depay, i-a pasat lui Dumfries, care a marcat simplu.

După victoria aceasta, Olanda va câștiga grupa și va juca cu un loc trei din grupele A, D, E sau F. În mod realist asta ar implica un meci cu Elveția, Portugalia, Germania, Cehia, Suedia, Slovacia sau Polonia.

Echipele de start:
Olanda: Stekelenburg - Dumfries, De Vrij, De Ligt, Blind, Van Aanholt - De Roon, Wijnaldum, Frenkie De Jong - Werghorst, Depay
Rezerve: Krul, Bizot, Veltman, Ake, Wijndal, Berghuis, De Jong, Promes, Klaassen, Gravenberch, Malen, Timber
Selecţioner: Frank De Boer
Austria: Bachmann - Lainer, Dragovic, Hintereger, Ulmer - Baumgartner, Schlager, Laimer, Alaba - Gregoritsch, Sabitzer
Rezerve: A. Schlager, Pervan, Ilsanker, Grillitsch, Lienhart, Trimmel, Schaub, Schopf, Onisiwo, Lazaro, Kalajdzic, Friedl
Selecţioner: Franco Foda.