Spania a învins Croaţia după prelungiri, scor 5-3 şi s-a calificat în sferturi

Spania este a cincea echipă calificată în sferturile de finală ale Euro 2020. Ibericii au eliminat-o din competiție pe Croația, după ce s-au impus cu 5-3 în partida disputată la Copenhaga.

block_5efefd6166899.jpgbr />

Spania este a cincea echipă calificată în sferturile de finală ale Euro 2020. Ibericii au eliminat-o din competiție pe Croația, după ce s-au impus cu 5-3 în partida disputată la Copenhaga, pe arena Parken.

Pentru Spania au marcat Sarabia '38, Azpilicueta '57, Ferran Torres '77, Morata '100 şi Oyarzabal '103, în timp ce pentru Croaţia au înscris Pedri '20 (autogol), Orsic '85 şi Pasalic '90+2.

La Campionatul European, Spania este prima naţională care înscrie cinci goluri în două meciuri consecutive, după 5-0 cu slovacia în ultima etapă a fazei grupelor. Spania nu mai atinsese sferturile de finală la un turneu major de la EURO 2012, competiţie pe care a câştigat-o.

Potrivit statisticianului Opta, la EURO 2020 s-au marcat nouă autogoluri, mai mult decât la toate ediţiile precedente ale competiţiei la un loc.
În sferturile de finală ale Euro 2020, Spania o va înfrunta pe 2 iulie, la Sankt Petersburg, pe învingătoarea din meciul programat de la ora 22:00, Franța - Elveția.