România a pierdut meciul amical cu Grecia, scor 0-1.

România a pierdut pe terenul cu 1-0 în fața Greciei, în primul meci în care Edi Iordănescu a stat pe banca primei noaste reprezentative.

block_5efefd6166899.jpgbr />

Selecţionerul Edward Iordănescu a debutat cu o înfrângere la naţionala de fotbal a României, 0-1 (0-1) cu Grecia, vineri seara, într-un meci amical care a avut loc pe Stadionul Steaua din Bucureşti.

Unicul gol al partidei a fost înscris de Andreas Bouchalakis (39), cu capul, din centrarea lui Limnios.
În prima parte, formația elenă a înscris prin Giakoumakis, dar golul anulat după consultarea VAR. Golul valid a venit în minutul 39, prin reușita cu capul a lui Bouchalakis.
Apreciez nivelul Greciei. Le-am văzut meciurile de grupă, au bătut Suedia, a făcut egal cu Spania. Au un nivel bun și au demonstrat asta. Pentru mine a fost un test util ca să tragem niște concluzii. Prima, că avem cu adevărat de muncă. În prima repriză nu am intrat cu tonusul potrivit. Am avut și trac, cel puțin unii dintre băieți. Am fost statici, iar atunci când am accelerat, am avut și anumite situații de gol. În prima repriză echipa nu a livrat suficient. La pauză au fost niște discuții, am încercat să-i stimulez pe băieți. Repriza a doua a fost ceva mai aproape de ceea ce ne dorim. Am fost mai mobili, ne-am creat ocazii și cred că am fi putut marca astăzi, cu puțină șansă”, a declarat Iordănescu, după meci, pentru Pro X.

Tânărul Octavian Popescu (19 ani) de la FCSB și-a făcut debutul la națională. El a intrat pe teren în minutul 62, alături de Florin Tănase și Andrei Ivan, care i-au înlocuit pe George Pușcaș, Alexandru Mitriță și Alexandru Maxim.
Anghel Iordănescu și Mircea Lucescu au urmărit din tribună debutul fostului antrenor de la CFR și FCSB.
Marți, 29 martie, România va juca cel de-al doilea amical din mandatul lui Edi Iordănescu, în deplasare, cu Israel.
Au evoluat echipele:
România: 1. Florin Niţă - 2. Andrei Raţiu, 6. Vlad Chiricheş (căpitan), 17. Adrian Rus (4. Radu Drăguşin, 88), 22. Mario Camora (3. Alin Toşca, 75) - 18. Răzvan Marin, 23. Mihai Bordeianu (13. Valentin Mihăilă, 75) - 10. Alexandru Maxim (11. Andrei Ivan, 62), 8. Alexandru Cicâldău, 20. Alexandru Mitriţă (21. Octavian Popescu, 62) - 9. George Puşcaş (19. Florin Tănase, 62). Selecţioner: Edward Iordănescu.
Grecia: 1. Odysseas Vlachodimos - 14. Lazaros Rota, 22. Dinos Mavropanos, 17. Pantelis Chatzidiakos, 21. Kostas Tsimikas - 20. Petros Mantalos (căpitan; 15. Tasos Chatzigiovanis, 81), 23. Manolis Siopis, 5. Andreas Bouchalakis (19. Tasos Douvikas, 58) - 18. Dimitris Limnios (11. Tasos Bakasetas, 58), 7. Georgios Giakoumakis (16. Vangelis Pavlidis, 72), 10. Dimitris Pelkas (8. Sotiris Alexandropoulos, 82). Selecţioner: Gustavo Poyet.