România a câștigat 6 medalii, dintre care 3 de aur, la Europenele de Canotaj

România a dominat prima zi a finalelor Campionatelor Europene de la Munchen. Bărcile României au cucerit sâmbătă nu mai puțin de șase medalii la Campionatele Europene de Canotaj de la Munchen.

block_5efefd6166899.jpgbr />

Din cele 7 bărci tricolore care au luat startul în finale, 6 au urcat pe podium, au fost 3 medalii de aur și 3 de bronz azi și milioane de sentimente care mai de care copleșitoare.

Prima medalie de aur a fost obținută în proba de dublu rame feminin (W2-) de echipajul format din Denisa Tîlvescu și Ioana Vrînceanu, fetele reușind să se impună în fața echipajelor din Marea Britanie și Olanda. Timpul cu care au terminat cursa a fost de 07:34.41. Reușita are o și mai mare înseamnătate pentru Denisa Tîlvescu, întrucât azi este și ziua ei de naștere.

A doua medalie de aur a fost obținută în proba de dublu rame masculin (M2-), prin echipajul format Marius Cozmiuc și Sergiu Bejan. Sportivii noștri s-au impus în fața celor din Marea Britanie și Spania, încheind cursa cu un timp de 06:44.28.

Tot aur a câștigat România și în proba de dublu vâsle feminin (W2x). Campioanele olimpice Simona Radiș și Ancuța Bodnar au dominat și cursa de astăzi și, cu un timp de 07:14.85, au ieșit învingătoare în fața echipajelor din Olanda și Italia.
Medalia de bronz a fost obținută în proba de patru rame feminin (W4-), de Mădălina Bereș, Iuliana Buhuș, Magdalena Rusu și Amalia Bereș.

La patru rame masculin (M4-), sportivii Mihăiță Țigănescu, Mugurel Semciuc, Ștefan Berariu și Florin Lehaci au reușit să aducă României a doua medalie de bronz.
Tot o medalie de bronz a câștigat și echipajul de patru vâsle masculin (M4x) , compus din Mihai Chiruță, Ciprian Tudosă, Ioan Prundeanu și Florin-Marian Enache.

Până atunci, capul sus băieților din barca 8+1, indiferent de nume, de statut, toată lumea mâine o ia de la capăt. Competiția se desfășoară în perioada 11-14 august.