Portugalia, calificată în sferturi după ce a zdrobit Elveția cu 6-1

Portugalia este cea de-a opta echipă calificată în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de fotbal din Qatar 2022.

block_5efefd6166899.jpgbr />

Portugalia este cea de-a opta echipă calificată în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de fotbal din Qatar 2022. Naționala lui Cristiano Ronaldo s-a impus fără probleme în fața Elveției, cu scorul de 6-1, în ultimul meci din optimile competiției.

Ceea ce era considerat cel mai echilibrat duel din optimile de finală a fost doar un galop de sănătate pentru lusitani, care au beneficiat de revelaţia Goncalo Ramos (21 ani), autorul primei triple de la Cupa Mondială din Qatar.
Pentru Seleccao au marcat Goncalo Ramos (17, 51, 67), Pepe (33), Raphael Guerreiro (55) şi Rafael Leao (90+2), în timp ce golul de onoare al elveţienilor a fost reuşit de Manuel Akanji (58).

Atacantul Benficăi a punctat în minutele 17, 51 și 67. Lusitanii au mai marcat prin Pepe ('33), Guerreiro ('55, din pasa lui Ramos) și Leao ('90+2).
Golul elvețienilor a fost înscris de Akanji ('58).

Intrat pe teren în minutul 73, Ronaldo a înscris o dată, dar reușita nu a fost validată: lusitanul începuse faza dintr-o poziție clară de ofsaid.
Portugalia, campioana europeană din 2016, nu mai reuşise să treacă de optimi la Cupa Mondială din 2006, când a ajuns până în semifinale.

Elveţienii, care vor fi adversarii României în preliminariile EURO 2024, nu atins sferturile de finală la Cupa Mondială din 1954.
Portugalia şi Elveţia s-au mai înfruntat de două ori anul acesta, în Liga Naţiunilor, lusitanii câştigând cu 4-1 la Lisabona, iar elveţienii cu 1-0 la Geneva.
În sferturile de finală ale Cupei Mondiale 2022, Elveţia va înfrunta formaţia Marocului, care a reuşit să elimine marţi echipa Spaniei, la loviturile de departajare (3-0). Meciul va avea loc pe 10 decembrie (Al Thumama Stadium - Doha, 17:00).