Olanda s-a impus cu greu în fața SenegaluluI, scor 2-0

Selecţionata Olandei a învins echipa Senegalului cu scorul de 2-0 , în primul lor meci din Grupa A a Cupei Mondiale de fotbal din Qatar.

block_5efefd6166899.jpgbr />

Selecţionata Olandei a învins echipa Senegalului cu scorul de 2-0 (0-0), luni seara, pe Al Thumama Stadium din Doha, în primul lor meci din Grupa A a Cupei Mondiale de fotbal din Qatar.

În ciuda scorului care arată o diferenţă destul de clară în favoarea învingătoare, campioana Africii a părut a fi echipa mai bună, însă jucătorii antrenaţi de Louis van Gaal au fost mai maturi, mai experimentaţi şi mai inspiraţi pe final, câştigând prin golurile marcate de Cody Gakpo (84) şi Davy Klaassen (90+9).

Cu doar 5 minute înainte de final, Frenkie de Jong a centrat în zona dintre careul mic și punctul de la 11 metri, iar Cody Gakpo i-a luat fața lui Edourd Mendy și a deschis scorul. Senegal putea egala un minut mai târziu, dar portarul "Portocalei mecanice" s-a întins la șutul lui Gueye și a respins în corner. Arbitrul întâlnirii a acordat 8 minute de prelungire, iar Senegalul a ratat încă o dată șansa egalării, prin Jackson.

Klassen a profitat de respingerea lui Mendy după șutul lui Depay și a dublat avantajul echipei sale. S-a terminat 2-0 pentru Olanda, care o egalează pe Ecuador la numărul de puncte și au un golaveraj identic.
Clasament Grupa A:
1. Olanda – 3 puncte
2. Ecuador – 3 puncte
3. Senegal - 0 puncte
4. Qatar – 0 puncte
În etapa secundă a grupelor de la Campionatul Mondial, Olanda va întâlni naționala Ecuadorului, în timp ce Senegal se va duela cu țara gazdă, Qatar.

Au evoluat echipele:
Senegal: 16. Edouard Mendy - 21. Youssouf Sabaly, 3. Kalidou Koulibaly (căpitan), 4. Pape Abou Cisse, 22. Abdou Diallo (14. Ismail Jakobs, 62) - 15. Krepin Diatta (7. Nicolas Jackson, 74), 6. Nampalys Mendy, 5. Idrissa Gana Gueye, 8. Cheikhou Kouyate (26. Pape Gueye, 74), 18. Ismaila Sarr - 9. Boulaye Dia (20. Cheikh Bamba Dieng, 69). Selecţioner: Aliou Cisse.
Olanda: 23. Andries Noppert - 3. Matthijs De Ligt, 4. Virgil van Dijk (căpitan), 5. Nathan Aké - 22. Denzel Dumfries, 11. Steven Berghuis (20. Teun Koopmeiners, 79), 21. Frenkie De Jong, 17. Daley Blind - 8. Cody Gakpo (15. Marten De Roon, 90+4) - 7. Steven Bergwijn (14. Davy Klaassen, 79), 18. Vincent Janssen (10. Memphis Depay, 62). Selecţioner: Louis van Gaal.