Marocul s-a calificat în semifinale după 1-0 cu Portugalia

Maroc a produs o nouă surpriză și a eliminat Portugalia, scor 1-0, devenind prima națională africană care ajunge în semifinalele Cupei Mondiale.

block_5efefd6166899.jpgbr />

Selecţionata Marocului a devenit prima echipă africană calificată în semifinalele Cupei Mondiale de fotbal, după ce a învins neaşteptat echipa Portugaliei cu scorul de 1-0 (1-0), sâmbătă, pe Al Thumama Stadium din Doha, în sferturile de finală ale ediţiei din Qatar.

Portughezii au fost îngenunchiați în minutul 41, când En Nesyri a deschis scorul.

Datorită victoriei, Maroc a devenit prima echipă africană din istorie care reușește să ajungă într-o semifinală de Cupă Mondială!

Cele două echipe s-au mai întâlnit de două ori la Cupa Mondială, Marocul câştigând cu 3-1 în grupă în 1986, iar Portugalia cu 1-0 în grupă în 2018, prin golul lui Cristiano Ronaldo.

Selecționata africană reușește în Qatar o Cupă Mondială remarcabilă. Marocul a câștigat o grupă din care au mai făcut parte Croația, vicecampioana mondială en-titre, Belgia, locul trei la ediția din 2018, și Canada.