Sepsi OSK a învins Olimpija Ljubljana cu scorul de 3-1 în preliminariile Conference League

Echipa de fotbal Sepsi OSK a învins cu scorul de 3-1 formaţia slovenă Olimpija Ljubljana, în prima manşă a turului secund preliminar al Europa Conference League.

block_5efefd6166899.jpgbr />

Echipa de fotbal Sepsi OSK a învins cu scorul de 3-1 (1-1) formaţia slovenă Olimpija Ljubljana, joi seara, pe Arena Sepsi OSK din Sfântu Gheorghe, în prima manşă a turului secund preliminar al Europa Conference League.

Deși au cel mai dificil adversar dintre cele ale echipelor românești din Conference League, covăsnenii au reușit o victorie importantă pe teren propriu, scor 3-1.
La pauza dintre partide, pe tabela noului stadion din Sfântu Gheorghe, scorul era 1-1, primul gol fiind înscris de sloveni în minutul 4, iar egalarea a venit din partea elevilor lui Cristiano Bergodi în minutul 48.
Nicolae Păun i-a dus pe covăsneni în avantaj, după ce în minutul 84, cu o lovitură de cap, în urma unui corner plasat direct în poartă.
Olimpija Ljubljana a încercat să recupereze pe final, dar Sepsi s-a apărat în terenul său și nu le-a oferit șanse slovenilor.
Scorul final a fost stabilit în minutul 90+3 prin autogolul lui Mateo Karamatic, care a trimis cu genunchiul în proprie poartă o centrare a lui Cosmin Matei.
Viktor Orban, prim-ministrul Ungariei, a fost invitatul de marcă de la duelul din Conference League dintre Sepsi și Olimpija Ljubljana.
Manşa secundă este programată la Ljubljana, în 28 iulie, de la ora 20:00.
Au evoluat echipele:
Sepsi OSK: 33. Roland Niczuly - 88. Radoslav Dimitrov, 44. Mihai Bălaşa, 3. Bogdan Mitrea (căpitan), 27. Rareş Ispas (20. Andres Dumitrescu 65) - 77. Adnan Aganovic (5. Jonathan Rodriguez 77), 6. Nicolae Păun, 11. Marius Ştefănescu - 90. Cătălin Golofca (29. Vitalie Damaşcan 65), 99. Mario Rondon (9. Alexandru Tudorie 65), 8. Ion Gheorghe (13. Cosmin Matei 59). Antrenor: Cristiano Bergodi.
Olimpija: 69. Matevz Vidovsek - 8. Justas Lasickas, 2. Pascal Estrada (15. Djordje Crnomarkovic 61), 6. Mateo Karamatic, 3. David Sualehe - 19. Svit Seslar, 30. Marin Pilj, 10. Timi Max Elsnik (căpitan) ( 34. Agustin Doffo 46) - 18. Mario Kvesic (97. Aldair Balde 73), 47. Ivan Prtajin (9. Mustafa Nukic 61), 11. Samuel Pedro (77. Almedin Ziljkic 61). Antrenor: Albert Riera.