Danemarca, prima echipă calificată în sferturi, după 4-0 cu Ţara Galilor

Danemarca s-a calificat în sferturile de finală ale Euro 2020 după ce a trecut cu scorul de 4-0 de Țara Galilor, două goluri fiind marcate de Kasper Dolberg.

block_5efefd6166899.jpgbr />

Danemarca a pus stăpânire pe joc treptat, iar în min. 27 a reuşit să deschidă scorul - Dolberg şutând foarte bine, cu efect la colţ, de la circa 20 de metri.
Danemarca a avut un debut perfect de repriză secundă, Dolberg marcând din apropiere (48), după o respingere greşită a lui Neco Williams la centrarea lui Braithwaite. Fostul atacant al lui Ajax a reuşit dubla la Amsterdam, pe un teren pe care îl cunoaşte foarte bine.
Cea de-a treia reușită a partidei a venit, însă, în minutul 89, când Maehle a șutat puternic din interiorul careului, după o pasă a lui Jensen. În prelungirile meciului, și Braithwaite și-a trecut numele pe tabelă, arbitrul validând reușita după consultarea VAR.
Danemarca n-a mai ajuns în sferturile de finală ale unui Campionat European din 2004. Danezii au cucerit trofeul în 1992, în competiţia găzduită de Suedia.
În sferturile de finală ale Campionatului European, Danemarca o va întâlni la Baku, pe 3 iulie, pe câștigătoarea optimii dintre Olanda și Cehia.