Anglia a învins Croația, scor 1-0, în primul meci al grupei D de la Euro 2020

Naţionala Angliei a învins-o pe cea a Croaţiei cu scorul de 1-0 (0-0), duminică la Londra, pe stadionul Wembley, în Grupa D a turneului final al Campionatului European de fotbal - EURO 2020.

block_5efefd6166899.jpgbr />

Anglia a reușit să câștige în fața Croației în primul meci al Grupei D de la EURO 2020. Echipa lui Southgate a trecut cu 1-0 de vicecampioana mondială, prin golul marcat de Raheem Sterling în repriza secundă.

Anglia rupe un record negativ care data din 1968, de când naționala Albionului juca în premieră la un Campionat European. Niciodată Anglia nu câștigase primul meci la un astfel de turneu final. În schimb, Croația nu pierduse nici un prim meci de la EURO, astfel că Modric & Co au bifqat un record negativ din acest puncte de vedere.

Englezul Jude Bellingham, introdus în minutul 82, a devenit cel mai tânăr jucător din istoria Campionatului European, la vârsta de 17 ani şi 349 de zile.
Cele două echipe au fost adversare în semifinalele Cupei Mondiale 2018. Croaţia s-a impus atunci cu scorul de 2-1 după prelungiri.

Anglia nu câştigase niciodată primul său meci la un Campionat European, iar Croaţia nu pierduse până acum prima sa partidă la această competiţie.
Înaintea turneului final, Anglia a câştigat cu 1-0 meciurile de pregătire disputate pe teren propriu împotriva Austriei şi a României.

Prin acest succes, Anglia a luat o opțiune serioasă pentru calificarea în optimi. Nici pentru croați nu este totul pierdut, dar totul va depinde de rezultatele din meciurile următoare, cu Cehia și Scoția, 2 echipe care se vor înfrunta mâine în prima rundă.
Au evoluat echipele:
Anglia: 1. Jordan Pickford - 2. Kyle Walker, 5. John Stones, 15. Tyrone Mings, 12. Kieran Trippier - 14. Kalvin Phillips, 4. Declan Rice - 10. Raheem Sterling (18. Dominic Calvert-Lewin, 90+2), 19. Mason Mount, 20. Phil Foden (11. Marcus Rashord, 71) - 9. Harry Kane (căpitan; 26. Jude Bellingham, 82). Selecţioner: Gareth Southgate.
Croaţia: 1. Dominik Livakovic - 2. Sime Vrsaljko, 21. Domagoj Vida, 5. Duje Caleta-Car, 25. Josko Gvardiol - 10. Luka Modric (căpitan), 11. Marcelo Brozovic (13. Nikola Vlasic, 70), 8. Mateo Kovacic (15. Mario Pasalic, 85) - 9. Andrej Kramaric (7. Josip Brekalo, 70), 17. Ante Rebic (20. Bruno Petkovic, 78), 4. Ivan Perisic. Selecţioner: Zlatko Dalic.